Katalogový dům vs. Dům na klíč

Katalogový dům vs. Dům na klíč

Zajištěné finance, vlastní pozemek, touha bydlet ve vlastním. To je ideální kombinace pro zahájení stavby. Stavby vlastního snu, zázemí, jistoty, bydlení. Stavby svého domu. Ale jakého? 

Je pochopitelné, že nechci dům jen pro to, aby mi nepršelo na hlavu. Takovou funkci zajistí i obyčejný deštník. Ale chci mít své vlastní místo, kde se budu cítit dobře a v bezpečí. Místo, kam se budu rád vracet. Ano, zní to jako řeči z katalogu rodinných domů, který vám nabídne kdekterá realitka. Ale co když na tom něco je. Třeba je katalogový dům skutečně to co chci. Nebo potřebuji stavbu na klíč? To je jedna z důležitých otázek, kterou si musím zodpovědět před tím, než se do stavby pustím. Raději se nad tím pořádně zamyslím.

Katalogový dům

Nespornou výhodou domu z katalogu je to, že ten dům rovnou vidím, jak vypadá. Nemusím čekat na žádné návrhy. Vidím jeho přesné dispozice, rozlohu, vybavení… všechno. Navíc se jedná o stavbu, která už byla několikrát realizovaná. Je tak velice pravděpodobné, že pokud měla nějaké mouchy, tak jsou už vychytané. Nebo na ně alespoň budu upozorněný a mohu s tím při rozhodování počítat.

Co se mi také líbí je cena. Vše se odvíjí od toho, že projekt je už hotový, jen se zasadí na pozemek, který mám k dispozici. Nebudu tak platit architekta na návrh složitého projektu. Nebudu ani čekat až bude projekt hotový. Je to rychlé a podstatně levnější. Navíc cenu vidím hned před sebou. Tedy za určitých podmínek.

Pokud budu chtít upravit projekt k obrazu svému, tak si samozřejmě budu muset připlatit. Stejně tak bude cena vyšší jestli kvůli domu budu muset srovnávat svůj pozemek.

Dům na klíč

Naproti tomu stojí dům snů, který mohu mít takový jaký chci. Mohu popustit uzdu fantazii. Celou stavbu proberu s architektem. Ten stavbu navrhne jak chci a navíc mě upozorní na možná úskalí, která bych sám nikdy nezjistil a přizpůsobí stavbu mému pozemku.

Nicméně musím počítat s vyššími náklady, jak za práci architekta, tak i celkové stavby. Celý proces bude navíc trvat delší dobu.

Shrnutí

Když se na to dívám s odstupem, vidím, že katalogový dům nabízí mnoho výhod. Pokud chci rychlý postup stavebního projektu a nevadí mi bydlet v domě, ve kterém už pravděpodobně bydlí řada dalších rodin, je katalog domů ideální volbou. Mám na výběr z řady prověřených staveb. Navíc, pokud nejsem příliš náročný na individualitu, kdy nebudu potřebovat upravovat projekt a není potřeba srovnávat pozemek, vidím cenu domu přímo před sebou.

Naproti tomu dům na klíč je dražší a než se nastěhuji, trvá to déle. Ale zase vše mohu mít opravdu tak jak chci. Nemusím se ohlížet na pevně dané parametry domu z katalogu a mohu popustit uzdu fantazii, kterou mi případně ohlídá architekt, abych si špatnými nápady nezkazil dobré bydlení.

 

Myslím, že se nejdřív podívám do katalogu na nabídku. FND Stavby mají zajímavé portfolio. Mají k dispozici i virtuální prohlídku domů. A kdybych si nevybral, třeba mě to alespoň inspiruje k podobě mého bydlení na klíč.

A co vy? Už máte vybraný svůj dům? Nebo jej budete tvořit s architektem?

Autor: FND Stavby s.r.o.