blog

Jak na výběr pozemku pro stavbu domu

FND stavby 10.10.2021

Jak na výběr pozemku pro stavbu domu

Chystáte se na stavbu domu? Ať už vlastníte pozemek nebo si jej chcete teprve koupit, to, co byste měli vědět, platí v obou případech.

U pozemků se musíte orientovat v tom, co je stavební parcela, pozemek určený k výstavbě, louka, travnatý porost, ostatní plocha apod. Dále zda má váš pozemek dostupné sítě, nebo je už dokonce zasíťovaný. Zajímejte se také o přístupovou komunikaci, lokalitu, ve které je pozemek situován a občanskou vybavenost. Důležitá je také vzdálenost od většího města, se kterou souvisí zejména pracovní příležitosti.

Nezapomeňte si ověřit, zda je pozemek určený k výstavbě. Pozemek určený k výstavbě je zařazen v územním plánu, smí se na něm stavět, ale například ještě nemá vyřešené sítě nebo přístupovou komunikaci. Na základě potvrzení z příslušného stavebního (či obecního) úřadu, že se jedná o pozemek, který je určený k zástavbě, už můžete požádat i o úvěr na koupi pozemku a odhadce banky už může stanovit jeho tržní cenu.

Díky územnímu plánu mimo jiné zjistíte velikost zastavěného území a tedy i hustotu předpokládané zástavby. Abyste pak nebyli zklamaní, že si na velkém pozemku postavíte velký dům, ale jeho maximální zastavěná plocha může být o poznání menší. Zároveň si musíte být jistí, že se na konkrétní pozemek dům vůbec vejde. Musíte vědět, jak daleko od hranice pozemku, ale i přístupové komunikace, smíte stavět, což opět ukáže územní rozhodnutí k dané lokalitě. Klient by si měl také ohlídat, do jaké výšky smí stavět, zda neexistuje omezení ve výběru typu střechy, ale třeba i její barvy. 

Pokud na hranici pozemku nejsou připravené sítě (elektřina, voda, plyn), pak se musí tyto sítě napojovat například od sousedních pozemků či od jiných sousedů, a to může značně zvýšit cenu výstavby domu.

Zdá se to až moc složité? Pro nás odborníky ani trochu! Jsme v tomto zběhlí a rádi vše vyřídíme za vás!

CHCI STAVĚT S FND STAVBY

Zdroj: www.ceskestavby.cz
Autor: FND Stavby

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
BEZSTAROSTNOST

BEZSTAROSTNOST

Připravíme projekt, zajistíme financování a postaráme se o výstavbu.


Vy žijte

KVALITA

KVALITA

Kvalitní materiály od cihly přes tašky po poslední dlaždičku.


Vlka se bát nemusíte

VARIABILITA

VARIABILITA

Široký výběr katalogových domů, ale klidně vám vytvoříme vlastní projekt.


Vybere si každý

RYCHLOST

RYCHLOST

Cihlové domy stavíme ve vysoké kvalitě a přitom rychle.


Hotovo do roka a do dne

INDIVIDUALITA

INDIVIDUALITA

S našim designovým studiem máte interiér na míru v ceně.


Bydlete podle sebe