blog

Jak funguje fotovoltaický panel

FND stavby 30.10.2023

Jak funguje fotovoltaický panel

V době, kdy se ve velkém rozmáhají alternativní způsoby zajištění dostatku energií do našich obydlí, se svého významného místa ujala fotovoltaika. Tento snad nejekologičtější způsob generování elektrické energie se rozšiřuje dosud nevídaný tempem. Využívá se na vytápění, ohřev vody, napájení elektrospotřebičů, a hlavně snižuje náklady za energie. V některých případech je dokonce schopen zajistit naprostou soběstačnost objektu. Napadlo vás někdy přemýšlet nad tím, jak to vlastně funguje? Jak může deska o tloušťce několika centimetrů generovat elektřinu jen díky tomu, že na ni svítí slunce?

Jak všichni víme, fotovoltaický panel, také nazývaný solární panel, je zařízení navržené k přeměně slunečního záření na elektrickou energii. Jeho základní funkce je založena na fotovoltaickém jevu, což je proces, při němž dochází k uvolňování elektronů z materiálu v reakci na dopadající fotony světla. Zde je zjednodušený popis, jak fotovoltaický panel funguje:

Fotovoltaický materiál

Panel obsahuje fotovoltaický materiál, obvykle vyrobený z křemíku (nejčastěji používaný materiál) nebo jiných polovodičů. Tento materiál má strukturu, která umožňuje uvolňování elektronů, když na ně dopadají fotony světla.

Absorpce slunečního záření

Když sluneční záření dopadá na povrch fotovoltaického panelu, fotony světla interagují s fotovoltaickým materiálem. Tento proces generuje páry elektronů a děr (pozitivně nabitých částic) v materiálu.

Pohyb elektronů

Vlivem slunečního svitu se uvolněné elektrony začnou pohybovat v materiálu směrem k elektrodám v panelu. Tím vzniká elektrický proud.

Elektrický obvod

Fotovoltaický panel je součástí elektrického obvodu, který umožňuje shromáždění a vedení generovaného elektrického proudu. Tento proud může být použit k napájení elektrických zařízení nebo dobíjení baterií.

Výstupní napětí

Panel má určité výstupní napětí, které závisí na jeho konstrukci, velikosti a intenzitě slunečního záření. Pro zvýšení výkonu lze fotovoltaické panely spojovat dohromady do solárních panelových polí.

Fotovoltaické panely jsou ekologicky šetrným způsobem výroby elektřiny, protože neprodukují žádné emise skleníkových plynů během provozu a mají dlouhou životnost. Jsou využívány pro výrobu elektřiny ve velkém měřítku v solárních elektrárnách a také pro zásobování elektrickou energií obytných budov a zařízení, která potřebují elektrickou energii na místech, kde není dostupná tradiční elektrická síť. V případě, že jste se rozhodli stavět nový dům, je umístění FVE na střechu jistě dobrou investicí. Pokud budete stavět s FND Stavby, určitě možnosti fotovoltaiky probereme, aby bylo vaše nové bydlení přesně takovým místem, jak jste si jej vysnili.

Autor: FND Stavby s pomocí AI

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
BEZSTAROSTNOST

BEZSTAROSTNOST

Připravíme projekt, zajistíme financování a postaráme se o výstavbu.


Vy žijte

KVALITA

KVALITA

Kvalitní materiály od cihly přes tašky po poslední dlaždičku.


Vlka se bát nemusíte

VARIABILITA

VARIABILITA

Široký výběr katalogových domů, ale klidně vám vytvoříme vlastní projekt.


Vybere si každý

RYCHLOST

RYCHLOST

Cihlové domy stavíme ve vysoké kvalitě a přitom rychle.


Hotovo do roka a do dne

INDIVIDUALITA

INDIVIDUALITA

S našim designovým studiem máte interiér na míru v ceně.


Bydlete podle sebe