blog

Extrémní nárůst cen stavebních materiálů se dotkne i nás a našich klientů

FND stavby 18.06.2021

Extrémní nárůst cen stavebních materiálů se dotkne i nás a našich klientů

Vždy při plánování projektů a kalkulací domů počítáme s růstem cen za materiál, ale kdo by předpokládal nárůst o 100 %, u některých materiálů dokonce o 150 %, a to během pár týdnů, ne-li dnů?

Vzhledem k tomuto neustálému vývoji cen stavebních materiálů jsme bohužel nuceni zvýšit ceny rodinných domů. Jednáme s řediteli největších sítí stavebnin, s jejich produkt manažery a také s výrobci. Je nedostatek vstupních surovin, velká poptávka a omezení pracovních sil. To vše vede k největšímu a nejvíce nepředpokládanému zdražení, jaké kdy nastalo a možná ještě nastane. Doposud jsme na tuto změnu nereagovali, ale vzhledem k vývoji cen budeme muset ceny domů upravit.

Například dřevo je již přibližně o 100 % dražší, než jsme nakupovali loni. Zdražování probíhá v několika vlnách a jde o desítky procent měsíčně. Polystyren a další izolační materiály vzrostly prozatím o 70 %. Železo je na 150 % lednové ceny letošního roku. Elektromateriál vzrostl už minulý rok a letos pokračuje v růstu také, a to o další desítky procent. Plastové výrobky se zdražují a jejich zdražení bude narůstat. Dokonce i spojovací kovový materiál roste stejně jako železo o více než 100 %.

Hlavním důvodem zdražování jsou důsledky celosvětové pandemie. I materiál se musí někde vyrobit, a pokud byly několik měsíců zavřené fabriky a výrobny, materiál neměl kdo ani kde vyrábět. Svou roli hraje i cena dopravy materiálu.

Rádi bychom, abyste především vy, naši klienti, měli na paměti, že využíváme všech našich sil, abychom si s touto krizí poradili. Jedná se o nepředpokládané změny napříč celosvětovým stavebním trhem, které bohužel nemůžeme výrazně ovlivnit, protože ceny rostou po celém světě, tudíž i v Česku.

Jsme optimisté a věříme, že do dalšího nuceného zdražování již nebudeme muset jít. I dále bychom rádi drželi příznivé ceny tak, jako jim bylo začátkem letošního roku.

Autor: FND Stavby

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
BEZSTAROSTNOST

BEZSTAROSTNOST

Připravíme projekt, zajistíme financování a postaráme se o výstavbu.


Vy žijte

KVALITA

KVALITA

Kvalitní materiály od cihly přes tašky po poslední dlaždičku.


Vlka se bát nemusíte

VARIABILITA

VARIABILITA

Široký výběr katalogových domů, ale klidně vám vytvoříme vlastní projekt.


Vybere si každý

RYCHLOST

RYCHLOST

Cihlové domy stavíme ve vysoké kvalitě a přitom rychle.


Hotovo do roka a do dne

INDIVIDUALITA

INDIVIDUALITA

S našim designovým studiem máte interiér na míru v ceně.


Bydlete podle sebe